17.05.2006 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Laser_science
WYKŁAD 35:
JAK MOŻEMY ZMIENIAĆ STANY SKUPIENIA MATERII?
prof. dr hab. Jan Wąsicki
Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Film:
Streszczenie:
Dla każdej substancji na wykresie ciśnienia od temperatury można wyróżnić trzy obszary, które odpowiadają trzem stanom skupienia (fazom): ciału stałemu, cieczy i gazowi. Wykres ten nazywamy diagramem (wykresem) fazowym. Granice oddzielające te obszary nazywamy krzywymi równowagi. Krzywa sublimacji oddziela fazę gazową od stałej, krzywa topnienia (krzepnięcia) oddziela fazę stałą od ciekłej, a krzywa wrzenia (kondensacji) fazę gazową od ciekłej. Każdy punkt tych krzywych odpowiada stanowi, w którym mogą współistnieć dwie fazy. Trzy krzywe przecinają się tylko w jednym punkcie, zwanym punktem potrójnym, w którym możliwe jest współistnienie wszystkich trzech faz.
Ciała stałe mogą występować w kilku różnych fazach (odmianach), różniących się strukturą i własnościami. Proces zmiany ciała stałego w jego inną odmianę, ciała stałego w ciecz czy cieczy w parę nazywamy przemianą fazową.
Znajomość wykresu fazowego substancji ma podstawowe znaczenie dla poznania jej własności i jest punktem wyjścia w badaniach materiałowych.
Podczas wykładu zaprezentuję jak poprzez zmianę temperatury i ciśnienia można dokonywać przemian fazowych, czyli "wędrować" po wykresie fazowym.
Sylwetka:
Jan WĄSICKI jest profesorem fizyki, Dyrektorem Instytutu Fizyki UAM. W Zakładzie Radiospektroskopii zajmuje się badaniem dynamiki molekularnej i przemian fazowych w układach molekularnych i jonowo-molekularnych głównie metodą magnetycznego rezonansu jądrowego. Współpracuje z ośrodkami naukowymi we Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji.