11.01.2006 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://i.ytimg.com/vi/dQJ5aEsP6Fs/maxresdefault.jpg
WYKŁAD 31:
CO ŁĄCZY ZE SOBĄ PRZEPŁYW WODY, POŻAR LASU I WYBORY PARLAMENTARNE - CZYLI KILKA SŁÓW O PEWNEJ METODZIE
dr hab. Wiesław Leoński
Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Film:
Streszczenie:
Zapewne wielu z nas wypoczywając na nadmorskiej plaży zastanawiało się nad tym, czy moglibyśmy dokładnie opisać ruch osypującego się piasku albo przepływ wzburzonej morskiej wody za pomocą równań matematycznych. Po zastanowieniu doszlibyśmy zapewne do wniosku, że jeśli chcielibyśmy dokładniej opisać ruch każdej cząstki wody, każdego ziarnka piasku, to musielibyśmy wpierw wypisać, a potem (o zgrozo !!!) rozwiązać układ wielu, wielu równań.
Myślę, że nie starczyłoby nam życia by to wykonać.
Czy mamy tu zatem sytuację bez wyjścia?
Okazuje się, że z pomocą może nam przyjść metoda wykorzystująca tzw. automaty komórkowe. Dzięki niej nie straszne stają się badania nad oddziaływaniem wielu cząstek, rozprzestrzenianiem się fal (ale też i pożarów czy epidemii), symulacja ruchu ulicznego. Możemy też badać skomplikowane modele materiałów magnetycznych, ale i równie dobrze preferencje wyborcze społeczeństwa, gdyż tak jak swego cza su stwierdził Richard Feynman: "jednakowe równania mają jednakowe rozwiązania", mimo, że równania są tu głęboko ukryte przed naszymi oczami. To co my widzimy to tylko proste reguły definiujące odpowiednie automaty komórkowe.
Sylwetka:
Wiesław LEOŃSKI, dr habil., pracuje w Instytutcie Fizyki UAM. W swej pracy naukowej zajmuje się głównie problematyką optyki i informatyki kwantowej. Jego zainteresowania naukowe dotyczą też tematyki automatów komórkowych, teorii chaosu (również chaosu kwantowego), komputerowej obróbki obrazów, matematycznej analizy danych biomedycznych. Odbył staże naukowe na uniwersytecie w Oksfordzie, Imperial College of Science and Technology w Londynie, Międzynarodowym Centrum Fizyki Teoretycznej w Triescie. Jest autorem około 100-u prac naukowych (artykułów w czasopismach o cyrkulacji międzynarodowej oraz komunikatów na konferencjach międzynarodowych). Jest też recenzentem w takich czasopismach jak Physical Review czy Physical Review Letters. Wygłaszał wykłady popularnonaukowe. Pełni funkcję przewodniczącego Okręgowego Komitetu Olimpiady Fizycznej. W chwilach wolnych zajmuje się amatorskimi obserwacjami astronomicznymi oraz fotografią.