ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2024

18.05.2005 r.,  godz.10:45 - 12:00

FIZYKA BŁYSKAWICY I GRZMOTU

żródło: hhttps://www.vetopedia.pl/images/art/h/148.jpg

WYKŁAD 28:
FIZYKA BŁYSKAWICY I GRZMOTU

prof. dr hab. Ryszard Naskręcki i prof. dr hab. Rufin Makarewicz

Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

logo UAM

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

Zjawiska fizyczne, podporządkowane odwiecznym prawom natury, urzekają swoim pięknem, wręcz rzucają czar na zafascynowanego nimi badacza, który nie szczędzi sił, aby zgłębić ich istotę.

Burze z wyładowaniami elektrycznymi nie są niczym niezwykłym. Cały czas nad powierzchnia naszej planety szaleje kilka tysięcy burz, bo burze z piorunami to nie tylko burze deszczowe, ale także piaskowe i śnieżne. Istnieją miejsca na Ziemi, które maja około 300 dni burzowych w roku, a w czasie jednej godziny może pojawić się nawet 10 00 piorunów. Piorun to zjawisko niezwykle gwałtowne, a przy tym piękne i tajemnicze - mówi się, ze błyskawice i grzmoty to broń bogów. Od wieków więc, zarówno uczeni ja i zwykli ludzie, zadawali sobie pytanie - skąd bierze się to potężne zjawisko atmosferyczne? Pierwszym, który zaczął je badać był Benjamin Franklin. Dowiódł on, że piorun to ogromne wyładowanie elektryczne, któremu towarzyszy intensywne świecenie (błyskawica) i gwałtowny wybuch, nazywany grzmotem Jakie prawa fizyki rządzą błyskawicą i grzmotem? W jaki sposób powstają w chmurach tak ogromne ilości ładunków elektrycznych?

Jak wytworzyć błyskawicę w laboratorium i jak zmierzyć rozkład widmowy jej światła? Dlaczego im dalej jesteśmy od burzy, tym grzmot jest bardziej głuchy? Jak wyciąć za pomocą komputera tony wysokie, aby otrzymać charakterystyczne pomruki burzy?

O tym wszystkim, ale także o wielu innych intrygujących zagadnieniach związanych z błyskawicami i grzmotem będziemy mówić na tym wykładzie.

 

Sylwetka:

Ryszard NaskręckiRyszard NASKRĘCKI, profesor nadzwyczajny UAM, od września 2002 r. prodziekan, a od 2005 roku Dziekan Wydziału Fizyki UAM. Główne zainteresowania naukowe to fotofizyka molekularna i spektroskopia laserowa. W dorobku naukowym monografia książkowa, ponad 30 oryginalnych artykułów naukowych i ponad 50 komunikatów konferencyjnych. W latach 1993 - 2001 odbył kilka staży naukowych w renomowanych ośrodkach we Francji. Aktywny popularyzator nauki - wygłosił ponad 20 wykładów popularnonaukowych dla kilu tysięcy słuchaczy.

Rufin MakarewiczRufin MAKAREWICZ jest profesorem fizyki-akustyki na Wydziale Fizyki UAM. Wykłada akustykę fizyczną, akustykę teoretyczną oraz uczy jak minimalizować hałas. (projektowanie ekranów akustycznych, porowatych nawierzchni jezdni, itd.) Obecne zainteresowania naukowe Profesora koncentrują sie wokół fal akustycznych w atmosferze, a w szczególności fal niosących hałas drogowy, kolejowy i lotniczy. W dorobku ma ponad 60 publikacji i 4 książki. Jest edytorem czasopism naukowych Applied Acoustics i Archives of Acoustics oraz członkiem towarzystw naukowych: Acoustical Society of America, Acoustical Society of Japan, Polish Acoustical Society, Polish Academy of Science, New York Academy of Science. Ostatnio dużo czasu zajmuje mu tworzennie sieci zespołów badawczych w Unii Europejskiej, które zajmują się badaniami hałasu w środowisku. W chwilach wolnych śpiewa i gra na fortepianie standardy jazzowe.

Więcej…

wykład 22

MARS PO INSPEKCJI PIERWSZYCH ROBOTÓW

MARS PO INSPEKCJI PIERWSZYCH ROBOTÓW - KIEDY WYLĄDUJĄ TAM LUDZIE?

prof. dr hab. Edwin Wnuk
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 23

BIOLOGICZNE MASZYNY

BIOLOGICZNE MASZYNY

prof. dr hab. Michał Kurzyński
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 24

TELEFONIA KOMÓRKOWA

TELEFONIA KOMÓRKOWA DZIŚ I ZA 10 LAT

prof. dr hab. Witold Hołubowicz
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 25

DRGANIA I FALE2

DRGANIA I FALE cz.3 AKUSTYKA

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 26

PIĘKNO DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKI

PIĘKNO DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKI

dr Aleksandra Jendrzejczak, dr Stefan Habryło, inż. Jacek Marczyński, dr Michał Januszczyk - Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 27

LATANIE BEZSILNIKOWE

LATANIE BEZSILNIKOWE A SIŁA PRZYRODY

prof. dr hab. Waldemar Ratajczak
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM

Więcej…

wykład 28

FIZYKA BŁYSKAWICY I GRZMOTU

FIZYKA BŁYSKAWICY I GRZMOTU

prof. dr hab. Ryszard Naskręcki i prof. dr hab. Rufin Makarewicz
Wydział Fizyki UAM