16.02.2005 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://cdn.wallpapersafari.com/2/63/Xu9Zpt.jpg
WYKŁAD 25:
DRGANIA I FALE cz.3 AKUSTYKA
prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Film:
Streszczenie:
Fale akustyczne to fale mechaniczne, które możemy rejestrować za pomocą narządu słuchu- ucha. W wykładzie przedstawione zostaną sposoby wytwarzania i rozchodzenie się fal akustycznych. Częstotliwość fal akustycznych zawarta jest w przedziale 20 - 20 000 Hz.
Omówione zostaną zasady działania i zademonstrowane takie źródła fal akustycznych jak kamerton, instrumenty strunowe, dęte i perkusyjne. Omówione zostaną również najważniejsze cechy dźwięku: natężenie, wysokość i barwa.
Przestawione będą doświadczenia pokazujące zjawisko rezonansu polegające na powstawaniu silnych drgań w układach pobudzanych przez fale akustyczne o częstotliwości równej częstotliwości drgań własnych układu. Pokazana będzie analiza Fouriera złożonych periodycznych fal dźwiękowych pozwalająca zrozumieć różną barwę dźwięku wytwarzanych przez różne źródła dźwięku.
Omówione zostanie i zilustrowane doświadczeniami zjawisko Dopplera polegające na zmianie częstotliwości rejestrowanego dźwięku wskutek ruchu źródła dźwięku i/lub obserwatora. Zjawisko Dopplera ma coraz szersze zastosowanie również w przypadku fal elektromagnetycznych. Np. w astronomii służy do pomiaru odległości galaktyk względem Ziemi.
Sylwetka:
Wojciech NAWROCIK jest profesorem fizyki na Wydziale Fizyki UAM. W latach 1987-90 był dyrektorem Instytutu Fizyki i w latach 1993-99 dziekanem Wydziału Fizyki UAM. Dla studentów kierunku fizyka wykłada mecha-nikę i wstęp do fizyki fazy skondensowanej. Pracuje w Zakładzie Kryształów Moleku-larnych i zajmuje się badaniami struktury, dynamiki i przejść fazowych w układach molekularnych. Jest autorem ponad 30 publikacji naukowych. W badaniach stosuje głównie metody diele-ktryczne i rozpraszania neutronów. Przez wiele lat przebywał na stażach w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej (Rosja). Współpracuje z wieloma uniwer-sytetami europejskimi. Jest członkiem międzynarodowej grupy EUPEN zajmującej się nauczaniem fizyki w Europie.