ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2024

12.01.2005 r.,  godz.10:45 - 12:00

TELEFONIA KOMÓRKOWA

żródło: https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/skhxF9RhghquJuv7GfnCWR.jpg

WYKŁAD 24:
TELEFONIA KOMÓRKOWA DZIŚ I ZA 10 LAT

prof. dr hab. Witold Hołubowicz

Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

logo UAM

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

Gdyby w telekomunikacji przyznawano Oscary, w latach 90-tych otrzymałaby go na pewno telefonia komórkowa GSM. Choć zadebiutowała w Polsce zaledwie w 1996 roku, stanowi dziś nieodłączny element naszego życia i wydaje się, że nieodwracalnie zmieniła już nasze zwyczaje. Na początku traktowana wyłącznie jako bezprzewodowy zamiennik telefonu tradycyjnego, z czasem obrosła w szeroką gamę usług dodatkowych, od popularnych wiadomości SMS, prostych albo zawierających płatną treść, przez szybką transmisję danych, po przesyłanie obrazów a niedługo nawet sygnałów telewizyjnych i muzyki wysokiej jakości.

Obok telefonii komórkowej GSM stale rośnie gama innych dostępnych technologii bezprzewodowych. Już od kilku lat zapowiadany jest następca telefonii komórkowej GSM, tzw. system trzeciej generacji UMTS, mający ponoć zapewnić bezproblemową transmisję do telefonów komórkowych zarówno sygnałów telewizyjnych jak i bezprzewodowy dostęp do Internetu. W kawiarniach internetowych, centrach handlowych i na lotniskach instalowane są bezprzewodowe sieci lokalne, mające umożliwić wszystkim chętnym swobodne i nieskrępowane kablami surfowanie po światowej sieci WWW...

Niezauważenie, nad naszymi głowami, na stosunkowo niewielkiej odległości kilkuset kilometrów zainstalowano sieci satelitarne o zasięgu światowym, które swoimi możliwościami miały wyprzedzić GSM. Jak na razie eksploatuje je przede wszystkim armia USA, a o ich istnieniu dowiadujemy się przede wszystkim czytając doniesienia z Iraku czy Afganistanu. Z drugiej strony, trasy wędrówek albatrosów czy innych wielkich ptaków poznano właśnie dzięki systemom satelitarnym, tym samych, jakich używał m.in. polski podróżnik Marek Kamiński gdy pieszo przemierzał pustkowia Antarktydy. Dokąd zmierza ten lawinowy rozwój systemów bezprzewodowych? Co czeka nas za 5-10 lat? Ile to będzie kosztować? Co będzie umożliwiać? Kto będzie ich używał? Jak zmieni się na skutek tego nasze życie? Odpowiedzi na te i inne pytania spróbujemy znaleźć na tym wykładzie.

 

Sylwetka:

Witold HołubowiczWitold HOŁUBOWICZ jest profesorem na Wydziale Fizyki UAM. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej (1981). W latach 1981-1991 był pracownikiem naukowym Politechniki Poznańskiej, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora (1986) oraz doktora habilitowanego (1993). W latach 1987-89 przebywał jako visiting professor na Politechnice w Nowym Jorku. W latach 1992-1996 był profesorem w nowoutworzonej francusko-polskiej uczelni technicznej w Poznaniu, a następnie w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Od 2003 roku jest profesorem na Wydziale Fizyki UAM, gdzie kieruje pracami Zakładu Informatyki Stosowanej. Jest autorem 4 książek na temat telefonii komórkowej oraz ponad 100 publikacji naukowych z zakresu telekomunikacji i teleinformatyki. Uczestniczył w ponad 20 projektach międzynarodowych, w większości finansowanych przez Unię Europejską, a także w licznych projektach krajowych. Kieruje pracami zespołu konsultingowego w obszarze informatyki i telekomunikacji.

Więcej…

wykład 22

MARS PO INSPEKCJI PIERWSZYCH ROBOTÓW

MARS PO INSPEKCJI PIERWSZYCH ROBOTÓW - KIEDY WYLĄDUJĄ TAM LUDZIE?

prof. dr hab. Edwin Wnuk
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 23

BIOLOGICZNE MASZYNY

BIOLOGICZNE MASZYNY

prof. dr hab. Michał Kurzyński
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 24

TELEFONIA KOMÓRKOWA

TELEFONIA KOMÓRKOWA DZIŚ I ZA 10 LAT

prof. dr hab. Witold Hołubowicz
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 25

DRGANIA I FALE2

DRGANIA I FALE cz.3 AKUSTYKA

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 26

PIĘKNO DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKI

PIĘKNO DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKI

dr Aleksandra Jendrzejczak, dr Stefan Habryło, inż. Jacek Marczyński, dr Michał Januszczyk - Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 27

LATANIE BEZSILNIKOWE

LATANIE BEZSILNIKOWE A SIŁA PRZYRODY

prof. dr hab. Waldemar Ratajczak
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM

Więcej…

wykład 28

FIZYKA BŁYSKAWICY I GRZMOTU

FIZYKA BŁYSKAWICY I GRZMOTU

prof. dr hab. Ryszard Naskręcki i prof. dr hab. Rufin Makarewicz
Wydział Fizyki UAM