17.11.2004 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2018/04/12/11/manned-mars-mission-spacex-musk.jpg
WYKŁAD 22:
MARS PO INSPEKCJI PIERWSZYCH ROBOTÓW - KIEDY WYLĄDUJĄ TAM LUDZIE?
pprof. dr hab. Edwin Wnuk
Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Film:
Streszczenie:
Od stycznia 2004 roku na powierzchni Marsa, w różnych miejscach, znajdują się dwa łaziki o nazwach Spirit i Opportunity wysłane tam przez NASA. Są to niezwykle zaawansowane technologicznie roboty, które przemieszczając się po powierzchni planety prowadzą różnorodne badania, głównie geologiczne i mineralogiczne gruntu marsjańskiego. Jednocześnie wokół Marsa krążą trzy sondy: dwie wysłane przez NASA kilka lat temu oraz Mars Express - umieszczona na orbicie wokółmarsjańskiej przez Europejską Agencję Kosmiczną pod koniec 2003 roku. Wszystkie te aparaty kosmiczne dostarczają wiele nowych informacji o Marsie i jego otoczeniu.
Wykład, w pierwszej części, będzie zawierał podstawowe informacje o Marsie i krótkie omówienie wyników wcześniejszych badań planety. Druga, zasadnicza część wykładu będzie poświęcona najnowszym wynikom badań Marsa uzyskanym za pomocą łazików Spirit i Opporunity oraz sond kosmicznych. W końcowej części zostaną omówione przygotowania do przyszłych misji, w tym plany załogowych wypraw na Czerwoną Planetę.
Sylwetka:
Edwin WNUK jest profesorem na Wydziale Fizyki UAM, kierownikiem Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe dotyczą głównie dynamiki naturalnych i sztucznych ciał Układu Słonecznego, a także wykorzystania sztucznych satelitów Ziemi do badań geodezyjnych i geofizycznych. W tym zakresie opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Europie, USA i Brazylii. Wygłosił wiele referatów na międzynarodowych kongresach i konferencjach naukowych. Także aktywnie popularyzuje astronomię wygłaszając liczne wykłady dla różnych środowisk. Jest autorem między innymi I tomu Wielkiej Encyklopedii Geografii Świata zatytułowanego "Planeta Ziemia".