16.02.2011 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://d2t6ms4cjod3h9.cloudfront.net/
WYKŁAD 68:
GALAKTYKA - NASZE GWIEZDNE OTOCZENIE
prof. dr hab. Tadeusz Michałowski
Obserwatorium Astronomiczne, Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Film:
Streszczenie:
Czy gwiazdy są równomiernie rozmieszczone we Wszechświecie? Czy może ma on strukturę wyspową? Czym są owe wyspy? Jaka jest budowa Galaktyki, jednej z wysp Wszechświata?
Odpowiedzi na takie pytania dostarczają nam współczesne badania astronomiczne. W wykładzie przedstawiona zostanie historia badań Drogi Mlecznej (Galaktyki), najbliższego naszego otoczenia. Galaktyka składa się z ponad 200 miliardów gwiazd i nasze Słońce jest jedną z nich. Porusza się z ono z prędkością około 220 km/s, dokonując pełnego obiegu dokoła centrum Galaktyki w ciągu 250 milionów lat. Współczesny stan badań pokazuje, że Galaktyka jest olbrzymim płaskim dyskiem o strukturze spiralnej i niewielką poprzeczką w pobliżu centrum. W samym centrum Galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura o masie większej niż 3 miliony mas Słońca.
Sylwetka:
Prof. dr hab. Tadeusz Michałowski pracuje w Obserwatorium Astronomicznym na Wydziale Fizyki UAM. Wraz ze swoimi współpracownikami prowadzi badania własności fizycznych małych ciał w Układzie Słonecznym, wykorzystując dane fotometryczne i spektroskopowe uzyskane w wielu obserwatoriach na całym świecie.