ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2024

 12.01.2011 r.,  godz.10:45 - 12:00

solarium

żródło: https://d2t6ms4cjod3h9.cloudfront.net/

WYKŁAD 67:
MECHANIKA KWANTOWA W KUCHNI, APTECE I SOLARIUM

prof. dr hab. Lidia Latanowicz, dr hab. Jolanta Latosińska

Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

logo uzlogo uam

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

W mikroświecie, czyli świecie atomów i cząsteczek wszystkie rodzaje energii poza energia cieplną są skwantowane, czyli nieciągłe. Mówimy, że są dyskretne. Ma to swoje konsekwencje - energię mikroświata przedstawiamy w postaci "drabiny", w której "szczeble" stanowią poziomy energetyczne. Najważniejsze poziomy energii mikroświata to poziomy elektronowe, oscylacyjne i rotacyjne. Odległości pomiędzy tymi poziomami w przypadku poziomów elektronowych są rzędu elektronowoltów ( Eel ~ eV), poziomów oscylacyjnych są stukrotnie mniejsze niż elektronowych ( Eosc~ 10-2 eV), a w przypadku poziomów rotacyjnych tysiąc razy mniejsze niż oscylacyjnych ( Erot ~ 10-5 eV). Na falę elektromagnetyczną, której źródłem jest np. Słońce musimy patrzeć poprzez kwanty energii h?=hc/?, gdzie h jest częstością, c - prędkością a ? długością fali elektromagnetycznej. W zależności od rodzaju fali kwanty są różnej wielkości. Molekuły mogą przeskakiwać na wyższe poziomy energii w "drabinie", jeżeli zaabsorbują kwant energii czyli po prostu pokonają kolejny "szczebel" drabiny. Żeby to jednak mogło nastapić, kwant musi być odpowiedniej wielkości - musi pasować do odległości pomiędzy danymi poziomami energii. I tak kwanty energii ultrafioletu (UV) pasują do odległości Eel, kwanty podczerwieni (IR) pasują do Eosc a kwanty mikrofal (MW) do Erot. Molekuły nie pozostają na wyższych poziomach, lecz powracają do stanu równowagi termodynamicznej albo na sposób promienisty - wyemitowując kwant energii albo na sposób bezpromienisty zwany relaksacyjnym - oddając energie wzbudzenia na ciepło.

Prawo Einsteina mówi ze prawdopodobieństwo emisji małych kwantów energii równa się zeru. Fizyka fizyką, ale jakie są tego konsekwencje dla każdego z nas?

Dlaczego kwanty promieniowania IR oraz MW ulegają łatwo zamianie na energię cieplną, a kwanty UV zabijają muchy i powodują opaleniznę u człowieka? Dlaczego mówi się, że UV produkuje wolne rodniki.

Dlaczego ogrzewanie za pomocą promienników podczerwieni i kuchenek mikrofalowych tak drastycznie się różni? Wiemy przecież, że mikrofale grzeją w całej objętości a podczerwień tylko grilluje powierzchnię. W takim razie, dlaczego talerz w mikrofalówce musi się obracać, a mikrofalówka musi (bezwzględnie musi) mieć metalową siatkę w drzwiach?

Ponadto chcemy wyjaśnić mechanizm przenoszenia energii przez leki fotouczulające (działające na człowieka jak chlorofil na rośliny). Jak to się dzieje, że niektóre leki, kosmetyki i rośliny są anteną wyłapującą promieniowanie słoneczne? Dlaczego nie niektóre lekarstwa koniecznie trzeba przechowywaæ nie tylko w chłodnym, ale i ciemnym miejscu?

Czyli reasumując - chcemy pokazać, na czym polega praca kwantów promieniowania elektromagnetycznego w kuchni, aptece i solarium.

 

Sylwetka:

Lidia LatanowiczLidia LATANOWICZ jest fizykiem, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przedmiotem jej zainteresowań naukowych są badania struktury i dynamiki molekularnej fazy skondensowanej z wykorzystaniem nowoczesnych metod magnetycznego rezonansu jądrowego. Jest autorem i współautorem 37 prac w czasopismach w języku angielskim (w tym 23 prace w czasopismach filadelfijskich) oraz 30 prac w języku polskim. Jej prace maja ponad 100 cytowań wg. Science Citation Index. Odbywała staże naukowe przez dwa lata w University of Florida, Gainesville, USA, oraz przez pół roku w Freie Univlata w University of Florida, Gainesville, USA, oraz przez pół roku w Freie Universität Berlin, Niemcy. Czterokrotnie była wizytującym profesorem w University of South Africa, Pretoria, RPA.

Jolanta Natalia LATOSIŃSKA jest matematykiem i fizykiem, dr hab. zatrudnionym na etacie adiunkta na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przedmiotem jej zainteresowań naukowych są badania struktury i dynamiki molekularnej układów biologicznie aktywnych z wykorzystaniem nowoczesnych metod eksperymentalnych w tym rezonansów magnetycznych oraz metod chemii kwantowej (ab initio oraz DFT). Jest autorem i współautorem 69 prac w czasopismach z listy JCR oraz 23 prac w czasopismach spoza listy JCR, rozdziałów o charakterze przeglądowym w Encyclopaedia of Spectroscopy and Spectrometry wydanej przez Academic Press oraz współautorką dwóch monografii „Promieniowanie UV a środowisko” wydanej przez Wydawnictwo Uczelniane Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze w 2001 r. oraz w znacznie rozszerzonej wersji przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w 2011 r.

Więcej…

wykład 64

WODA

WODA, ENTROPIA I ŻYCIE

prof. dr hab. Michał Kurzyński
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 65

organy

ORGANY HAMMONDA: MAGIA CZY FIZYKA?

prof. dr hab. Jacek Styszyński, Paweł Wiąsik, Andrzej Sajdak
Instytut Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego

Więcej…

wykład 66

cern

PODRÓŻE FIZYKÓW DO POCZĄTKÓW WSZECHŚWIATA

prof. dr hab. Michał Turała
Instytut Fizyki Jadrowej PAN

Więcej…

wykład 67

solarium

MECHANIKA KWANTOWA W KUCHNI, APTECE I SOLARIUM

prof. dr hab. Lidia Latanowicz, dr hab. Jolanta Latosińska
Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 68

GALAKTYKA

GALAKTYKA - NASZE GWIEZDNE OTOCZENIE

prof. dr hab. Tadeusz Michałowski
Obserwatorium Astronomiczne, Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 69

scalony

JAK KOMPUTER "WIDZI" ŚWIAT

dr Zdzisław Stryła
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 70

CENTRUM NANO-BIO-MEDYCZNE

CENTRUM NANO-BIO-MEDYCZNE CZYLI O INTEGRACJI FIZYKI, BIOLOGII I MEDYCYNY

prof. dr hab. Ryszard Naskręcki
Wydział Fizyki UAM