ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2024

11.06.2003 r.,  godz.10:45 - 12:00

KOMPUTER

żródło: https://i.pinimg.com/originals/67/58/d5/6758d5e3157063eb53a3ed92e9f55aa6.jpg

WYKŁAD 14:
KOMPUTER PRZYRZĄDEM POMIAROWYM

prof. dr hab. Henryk Szydłowski

Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

logo UAM

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w  wykład14 4 

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

Wśród licznych zastosowań komputera jednym z ważnych jest zastosowanie do wykonywania pomiarów. Komputery są stosowane we wszystkich fizycznych badaniach naukowych. Bez komputerów nie można wykonać skomplikowanych pomiarów w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych i astrofizyki.

Mimo bardzo licznych zastosowań w nauce i technice w zasadzie komputery nie są stosowane w pomiarach wykonywanych w szkole i ten rodzaj zastosowań nie jest również włączony do programu przedmiotu:"informatyka". Tę lukę trzeba jak najszybciej wypełnić, by zmniejszyć przepaść dzielącą nauczanie od współczesnego poziomu wiedzy i techniki.

Wykład stanowi próbę przerzucenia nie tyle mostu, co raczej pajęczej nici nad tą przepaścią. Nasz zespół, pracujący w ramach grantów KBN oraz Europejskiego programu TEMPUS, już w początku lat 90-tych wyposażył kilka szkół w zestawy komputerowe i przygotował materiały w postaci drukowanej. Jednak ta "iskra" zgasła z różnych przyczyn, z których jedną są finanse.

Przedmiotem wykładu będzie zastosowanie zestawu komputerowego do pomiarów fizycznych wykonywanych na lekcjach fizyki w szkole. Wstępna część wykładu dotyczyć będzie przetwarzania analogowo-cyfrowego i sprzężenia komputera z zestawem pomiarowym za pomocą interfejsu.

Następnie, po kolei, omówione będą następujące zastosowania zestawu komputerowego do pomiarów i przetwarzania wyników pomiarowych: Zastosowanie komputera do pomiaru wielkości elektrycznych. Oscyloskop z pamięcią do badania sygnałów elektrycznych zmiennych w czasie Przyrząd do badania przebiegów sygnałów elektrycznych i przetwarzania wyników pomiarowych Zasady pomiaru nieelektrycznych wielkości fizycznych Badanie sygnałów akustycznych Pomiary położenia przedmiotów poruszających się i przetwarzanie uzyskanych wyników. Wszystkie wyszczególnione zastosowania będą ilustrowane przykładami doświadczeń wykonywanych za pomocą zestawu COACH przeznaczonego, między innymi, do wykonywania doświadczeń szkolnych.

 

Sylwetka:

Henryk SzydłowskiHenryk SZYDŁOWSKI jest profesorem fizyki na Wydziale Fizyki UAM. Zajmuje się nauczaniem eksperymentu fizycznego, opracowaniem wyników pomiarowych i zastosowaniem komputerów w nauczaniu. W latach 1957-1970 dokonał gruntownej modernizacji tradycyjnej Pracowni Fizycznej I. W latach 1990-1993 zorganizował od podstaw Fizyczne Laboratorium Mikrokomputerowe. Obecnie współorganizuje Pracownię Edukacyjnych Zastosowań Informatyki. i Szkolne Przyrodnicze Laboratoria Komputerowe. Jest współorganizatorem ogólnopolskich zaocznych studiów doktoranckich dla nauczycieli fizyki. Organizuje konkursy Polskiego Towarzystwa Fizycznego dotyczące "Komputerowo wspomaganego eksperymentu" Jest autorem, lub współautorem 12 podręczników i skryptów w tym znanych podręczników akademickich np. Pracownia fizyczna i Pomiary fizyczne za pomocą komputera. Współpracuje z wieloma uniwersytetami krajowymi i zagranicznymi.

WYKŁADY OTWARTE 2002-2003

Więcej…

wykład 8

ekg

FIZYKA W MEDYCYNIE

prof. dr hab. Ryszard Krzyminiewski
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 9

CZARNE DZIURY W GALAKTYCE

CZARNE DZIURY W GALAKTYCE

prof. dr hab. Edwin Wnuk
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 10

ŚWIATŁO

ŚWIATŁO A ŻYCIE

prof. dr hab. Anfdrzej Dobek
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 11

FIZYKA WYSOKICH CIŚNIEŃ

FIZYKA WYSOKICH CIŚNIEŃ

prof. dr hab. Jan Wąsicki, dr Stanisław Lewicki
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 12

fale

DRGANIA I FALE cz.1

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 13

CYFROWY OBRAZ I DŹWIĘK

CYFROWY OBRAZ I DŹWIĘK

prof. dr hab. Ryszard Stasiński
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 14

KOMPUTER

KOMPUTER PRZYRZĄDEM POMIAROWYM

prof. dr hab. Henryk Szydłowski
Wydział Fizyki UAM