ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2024

16.04.2003 r.,  godz.10:45 - 12:00

fale

żródło: https://www.desktopbackground.org/download/o/2013/11/24/675280_download-wallpapers-download-1920x1200-blue-red-waves-sound-sound_1920x1200_h.jpg

WYKŁAD 12:
DRGANIA I FALE cz.1

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik

Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

logoUAM

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

Fizyka jest tą fundamentalną dziedziną wiedzy, której znajomość jest niezbędna dla zrozumienia otaczającego nas świata. Prawa fizyki decydują o budowie Wszechświata, o strukturze skały, o przemieszczeniach wody w oceanie, o procesach życiowych w układach biologicznych, o konstrukcji i działaniu urządzeń technicznych, o wytwarzaniu i wykorzystywaniu coraz bardziej złożonych urządzeń elektronicznych. Podstawowe prawa fizyki zachwycają nas swoją prostotą i elegancją. Tematem wykładu będą drgania i fale. Są to powszechnie znane zjawiska fizyczne, które stosunkowo łatwo dają się opisać w języku matematyki. Drgania i fale spotykamy zarówno w makro świecie jak i w świecie atomów i cząsteczek. Na wykładzie pokazane zostaną przykłady drgań mechanicznych i akustycznych oraz przedstawiony będzie ich najprostszy opis matematyczny. W szczególności nacisk będzie położony na zrozumienie takich wielkości fizycznych opisujących ruch drgający jak wychylenie, amplituda, okres i częstość oraz tłumienie drgań. Przedstawione będą także przykłady rezonansu tj. zadziwiającego zjawiska polegającego na wzbudzeniu układu do silnych drgań za pomocą bardzo słabego oddziaływania działającego z częstością własną drgającego układu. Zjawisko to odgrywa niezwykle ważną role w technice i życiu codziennym. Pokazane zostaną i opisane także fale mechaniczne i akustyczne. Szczególnie omawiane będą charakterystyczne dla fal zjawiska dyfrakcji i interferencji. Podane będą liczne przykłady drgań i fal obserwowanych w różnych zjawiskach fizycznych.

 

Sylwetka:

Wojciech NawrociWojciech NAWROCIK jest profesorem fizyki na Wydziale Fizyki UAM. W latach 1987-90 był dyrektorem Instytutu Fizyki i w latach 1993-99 dziekanem Wydziału Fizyki UAM. Dla studentów kierunku fizyka wykłada mechanikę i wstęp do fizyki fazy skondensowanej. Pracuje w Zakładzie Kryształów Molekularnych i zajmuje się badaniami struktury, dynamiki i przejść fazowych w układach molekularnych. Jest autorem ponad 30 publikacji naukowych. W badaniach stosuje głównie metody dielektryczne i rozpraszania neutronów. Przez wiele lat przebywał na stażach w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej (Rosja). Współpracuje z wieloma uniwersytetami europejskimi. Był przez semestr profesorem wizytującym w Indiana University of Pennsylvania. Jest współorganizatorem międzynarodowych seminariów naukowych "Neutron Scattering Investigation" organizowanych w Poznaniu. Jako organizator i wykładowca uczestniczy w wielu imprezach edukacyjnych skierowanych do nauczycieli i młodzieży. Jest członkiem międzynarodowej grupy EUPEN zajmującej się nauczaniem fizyki w Europie. Przewodniczy Krajowemu Komitetowi Organizacyjnemu festiwalu "Fizyka na Scenie 3"

WYKŁADY OTWARTE 2002-2003

Więcej…

wykład 8

ekg

FIZYKA W MEDYCYNIE

prof. dr hab. Ryszard Krzyminiewski
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 9

CZARNE DZIURY W GALAKTYCE

CZARNE DZIURY W GALAKTYCE

prof. dr hab. Edwin Wnuk
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 10

ŚWIATŁO

ŚWIATŁO A ŻYCIE

prof. dr hab. Anfdrzej Dobek
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 11

FIZYKA WYSOKICH CIŚNIEŃ

FIZYKA WYSOKICH CIŚNIEŃ

prof. dr hab. Jan Wąsicki, dr Stanisław Lewicki
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 12

fale

DRGANIA I FALE cz.1

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 13

CYFROWY OBRAZ I DŹWIĘK

CYFROWY OBRAZ I DŹWIĘK

prof. dr hab. Ryszard Stasiński
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 14

KOMPUTER

KOMPUTER PRZYRZĄDEM POMIAROWYM

prof. dr hab. Henryk Szydłowski
Wydział Fizyki UAM