16.04.2003 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://www.desktopbackground.org/download/o/2013/11/24/675280_download-wallpapers-download-1920x1200-blue-red-waves-sound-sound_1920x1200_h.jpg
WYKŁAD 12:
DRGANIA I FALE cz.1
prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Film:
Streszczenie:
Fizyka jest tą fundamentalną dziedziną wiedzy, której znajomość jest niezbędna dla zrozumienia otaczającego nas świata. Prawa fizyki decydują o budowie Wszechświata, o strukturze skały, o przemieszczeniach wody w oceanie, o procesach życiowych w układach biologicznych, o konstrukcji i działaniu urządzeń technicznych, o wytwarzaniu i wykorzystywaniu coraz bardziej złożonych urządzeń elektronicznych. Podstawowe prawa fizyki zachwycają nas swoją prostotą i elegancją. Tematem wykładu będą drgania i fale. Są to powszechnie znane zjawiska fizyczne, które stosunkowo łatwo dają się opisać w języku matematyki. Drgania i fale spotykamy zarówno w makro świecie jak i w świecie atomów i cząsteczek. Na wykładzie pokazane zostaną przykłady drgań mechanicznych i akustycznych oraz przedstawiony będzie ich najprostszy opis matematyczny. W szczególności nacisk będzie położony na zrozumienie takich wielkości fizycznych opisujących ruch drgający jak wychylenie, amplituda, okres i częstość oraz tłumienie drgań. Przedstawione będą także przykłady rezonansu tj. zadziwiającego zjawiska polegającego na wzbudzeniu układu do silnych drgań za pomocą bardzo słabego oddziaływania działającego z częstością własną drgającego układu. Zjawisko to odgrywa niezwykle ważną role w technice i życiu codziennym. Pokazane zostaną i opisane także fale mechaniczne i akustyczne. Szczególnie omawiane będą charakterystyczne dla fal zjawiska dyfrakcji i interferencji. Podane będą liczne przykłady drgań i fal obserwowanych w różnych zjawiskach fizycznych.
Sylwetka:
Wojciech NAWROCIK jest profesorem fizyki na Wydziale Fizyki UAM. W latach 1987-90 był dyrektorem Instytutu Fizyki i w latach 1993-99 dziekanem Wydziału Fizyki UAM. Dla studentów kierunku fizyka wykłada mechanikę i wstęp do fizyki fazy skondensowanej. Pracuje w Zakładzie Kryształów Molekularnych i zajmuje się badaniami struktury, dynamiki i przejść fazowych w układach molekularnych. Jest autorem ponad 30 publikacji naukowych. W badaniach stosuje głównie metody dielektryczne i rozpraszania neutronów. Przez wiele lat przebywał na stażach w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej (Rosja). Współpracuje z wieloma uniwersytetami europejskimi. Był przez semestr profesorem wizytującym w Indiana University of Pennsylvania. Jest współorganizatorem międzynarodowych seminariów naukowych "Neutron Scattering Investigation" organizowanych w Poznaniu. Jako organizator i wykładowca uczestniczy w wielu imprezach edukacyjnych skierowanych do nauczycieli i młodzieży. Jest członkiem międzynarodowej grupy EUPEN zajmującej się nauczaniem fizyki w Europie. Przewodniczy Krajowemu Komitetowi Organizacyjnemu festiwalu "Fizyka na Scenie 3"