ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2023

13.02.2008 r.,  godz.10:45 - 12:00

chemia

żródło: https://img-aws.ehowcdn.com/

WYKŁAD 46:
O SENSIE I SZTUCE EKSPERYMENTOWANIA

prof. dr hab. Hanna Gulińska

Wydział Chemii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

logo UAM

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

Eksperyment stanowi podstawę nauk przyrodniczych. Dziś jest szczególnie ceniony, ponieważ postęp techniki sprawił, że mamy dokładne narzędzia do pomiaru parametrów doświadczeń. Dzięki tym pomiarom można opisywać przyrodę językiem naukowym i udowodnić, że procesy podlegają określonym prawidłowościom. W konsekwencji łatwiej potrafimy przewidywać i wyjaśniać zjawiska otaczającego nas świata oraz zrozumieć zasady leżące u podstaw takich zdarzeń, jak kwaśne opady, powstawanie tęczy, czy pozornie banalnych czynności, jak jazda na rowerze, czy parzenie kawy.

Eksperymentujemy od najmłodszych lat. W ten sposób uczymy się chodzić, jeść, pisać. Dzięki żmudnym ćwiczeniom nabieramy w tych działaniach doskonałości. Uczymy się, by umieć zbudować dom, konserwować żywność i rozwiązywać zadania, jakich dostarcza nam życie codzienne. Nie każdemu, mimo ukończenia szkół udaje się posiąść taką umiejętność, bo większość nie przywykła do krytycznego patrzenia. A przecież właśnie doświadczenie, nawet to najprostsze, pomaga poznawać i rozumieć otaczający świat, jak również formułować pytania i znajdować na nie odpowiedzi.

Nauczanie chemii bez udziału eksperymentu staje się procesem nieefektywnym, trudnym, bo od uczącego się wymagamy wiary w prawdziwość poglądów głoszonych przez autora podręcznika, czy wykładowcę. A przecież eksperymentowanie jest drugą naturą człowieka, wciąga i inspiruje.

W czasie wykładu przekonacie się, że chemia jest nauką nie tylko pożyteczną, ale i piękną, a znajomość jej tajników może przydać się w wielu sytuacjach życia codziennego. Zobaczycie trójwymiarowe modele pierwiastków i związków chemicznych. Będziecie też mogli zagrać w chemiczne gry komputerowe. Zadziwią Was strzały z chemicznej armatki, oślepi błysk spalanej waty, ogłuszy ryk chemicznego misia. Zobaczycie tajemniczą zmianę barw i czarodziejskie sztuczki. Każde z tych doświadczeń może być kanwą do ciekawych rozważań. Ładna książka, komputer czy świetny wykładowca nie zastąpią eksperymentu, chociaż z pewnością mogą poprawić jego odbiór i zrozumienie. Wykład będzie ilustrowany pokazem eksperymentów chemicznych.

 

Sylwetka:

Hanna Gulińska Hanna GULIńSKA jest profesorem w Zakładzie Dydaktyki Chemii, Wydziału Chemii, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z możliwością wykorzystania technologii informacyjnej w kształceniu przyrodniczym. Jest autorem wielu prac naukowych dotyczących strategii multimedialnego kształcenia chemicznego oraz najnowszych podręczników chemii, których integralnym elementem są płyty CD-ROM zawierające filmy, animacje, symulacje ilustrujące przebieg procesów chemicznych, dynamiczne i trójwymiarowe modele oraz zadania problemowe i gry edukacyjne.

WYKŁADY OTWARTE 2007-2008

Więcej…

wykład 43

50 LAT ERY KOSMICZNEJ:

50 LAT ERY KOSMICZNEJ:
OD SPUTNIKA 1 DO ZAŁOGOWEJ MISJII NA MARSA

prof. dr hab. Edwin Wnuk, gen. Mirosław Hermaszewski
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 44

ptaki

W ŚWIECIE MANIPULACJI, REKLAMY I PODSŁUCHÓW CZYLI JAK KOMUNIKUJĄ SIĘ PTAKI

prof. dr hab. Tomasz Osiejuk
Wydział Biologii UAM

Więcej…

wykład 45

RÓWNOLEGŁY KOMPUTER

RÓWNOLEGŁY KOMPUTER Z PECETÓW OSIĄGALNY DLA KAŻDEGO

dr hab. Grzegorz Musiał, dr Lech Dębski
Wydział Fiztki UAM

Więcej…

wykład 46

chemia

O SENSIE I SZTUCE EKSPERYMENTOWANIA

prof. dr hab. Hanna Gulińska
Wydział Chemii UAM

Więcej…

wykład 47

PROMIENIOWANIE JONIZUJĄCE

PROMIENIOWANIE JONIZUJĄCE I RYZYKO Z NIM ZWIĄZANE

prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński
Instytut Fizyki Doświadczalnej, Uniwersytet w Białymstoku

Więcej…

wykład 48

PFIZYKA KOLORÓW

FIZYKA KOLORÓW

prof. dr hab. Ryszard Naskręcki
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 49

lewitacja

UNOSZENIE MAGNETYCZNE

doc. dr hab. Bogdan Idzikowski
Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk