10.02.2010 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://www.wykop.pl/
WYKŁAD 61:
WIELKIE I MAŁE KONSTRUKCJE ŚLEPEGO ZEGARMISTRZA
prof. dr hab. Piotr Pierański
Wydział Fizyki, Politechniki Poznańskiej
Film:
Streszczenie:
Celem wykładu będzie zwrócenie uwagi słuchaczy na te elementy naszego wszechświata, których wyrafinowana struktura lub subtelne funkcjonowanie sugerują, iż są one przemyślanymi konstrukcjami istot myślących.
Oglądana po raz pierwszy tęcza zachwyca precyzją i harmonią barw. Kim jest ten artysta, który od czasu do czasu maluje ją na niebie?
Żuk bombardier strzela do swych prześladowców pulsującym strumieniem żrącej cieczy o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Kto skonstruował ten umieszczony w odwłoku żuka karabin maszynowy?
Celem nauki jest znalezienie racjonalnych odpowiedzi na podobne pytania. Niekiedy odpowiedzi te są trudne do zaakceptowania. Ale, czy istnieje alternatywa? Czy odpowiedzi poza-naukowe mogą być łatwiejsze w akceptacji?
Sylwetka:
Piotr PIERAńSKI jest profesorem fizyki Politechniki Poznańskiej, popularyzatorem fizyki
- "Ten wzór wykorzystywali budowniczowie łuków - jeśli chce się wznieść wysoki łuk, niczym w środku nie podparty, trzeba skorzystać ze wzoru na krzyw± łańcuchową...Pająk nie liczy, a wie jak to zrobić..."
Fizyk w ogrodzie - wywiad z prof. P. Pierańskim w Gazecie Poznańskiej - "Ile jest ziarnek maku w kilogramie? Dziesięć milionów. Czy Einstein wróżył z fusów herbaty? Czy to prawda, że na sympozjum naukowym zajmowano się gwiazdkami z papieru? Spójrzmy na świ±teczne otoczenie oczami fizyka..."
Gdy miód leje się helikalnie - wywiad z prof. P. Pierańskim w Gazecie Poznańskiej - "Ci, których życie może zawisn±ć na linie, wiedz±, że każdy węzeł dramatycznie osłabia jej wytrzymałość... Polscy fizycy, szukaj±c tych najbezpieczniejszych, badali... makaron..."
Zawieszeni na makaronie, P. Pierański, Wiedza i Łycie 11/2001 - "Wszyscy dobrze znamy charakterystyczny trzask, wydawany przez bicz Indiany Jonesa w krytycznych momentach filmów Stevena Spielberga..."
P.Pierański, W.Tomaszewski, Fizyka strzału z bicza, FOTON 85, Lato 2004