ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2024

14.10.2009 r.,  godz.10:45 - 12:00

O REAKTORZE TERMOJĄDROWYM

żródło: https://www.gizmaniak.pl

WYKŁAD 57:
JAK ZBUDOWAĆ SŁOŃCE NA ZIEMI, CZYLI O REAKTORZE TERMOJĄDROWYM ITER

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik

Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

logo UAM

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

Na wykładzie przytoczone zostaną opinie ekspertów na temat przyszłości energetycznej świata wynikającej ze wzrastającego zapotrzebowania na energię i malejących zasobów paliw dotychczas stosowanych do otrzymania różnych postaci energii. Na tym tle pokazane zostaną wysiłki naukowców i techników zmierzające do wykorzystania na Ziemi energii termojądrowej tj. energii, która odpowiedzialna jest za wysoką temperaturę Słońca i promieniowanie podgrzewające cały układ słoneczny. Energia termojądrowa wyzwala się podczas reakcji jądrowych polegającej na łączeniu się (fuzji) lekkich jąder atomów takich jak wodór, deuter i tryt w jądra helu. Gwałtowna fuzja termojądrowa od lat wykorzystana jest w wybuchach bomb wodorowych - na szczęście próbnych. Kontrolowana fuzja jądrowa, mimo zapowiedzi, nie została do dzisiaj wykorzystana do ciągłej produkcji energii, chociaż istnieją już urządzenia pozwalające impulsowo wytworzyć energię w kontrolowanej reakcji termojądrowej. Budowany we współpracy międzynarodowej w Cadarache we Francji reaktor termojądrowy ITER ( po łacinie - droga) ma być istotnym krokiem do uzyskiwania energii z reakcji termojądrowej. Koszt budowy reaktora ITER wyniesie ponad 10 mld EUR. W wyniku fuzji jądra deuteru z jądrem trytu w temperaturze około 200 mln 0C ( 10 razy wyższej od temperatury wnętrza Słońca!) powstaje jedno jądro helu (cząstka alfa) i wysokoenergetyczny neutron. Zasady budowy tego reaktora termojądrowego, trudności technologiczne związane z jego budową i oczekiwania na pozyskanie energii będą omówione na wykładzie.

Obecnie grupa państw godzi się na ponoszenie olbrzymich kosztów związanych z wykorzystaniem w niedalekiej przyszłości reaktorów termojądrowych ale jeśli budowa reaktora ITER powiedzie się to ludzkość otrzyma praktycznie niewyczerpalne źródło czystej energii. Reakcje termojądrowe są ponad 4 miliony razy bardziej wydajne niż reakcje chemiczne odpowiedzialne za spalanie takich paliw jak węgiel, ropa naftowa czy gaz. 

Jeśli ciepłownia węglowa o mocy 1 000 MW spala rocznie około 2,7 miliona ton węgla to ciepłownia termojądrowa, której uruchomienie spodziewane jest w połowie XXI wieku przy tej samej mocy zużywać będzie tylko 250 kg deuteru i trytu razem wziętych! Jestem przekonany, że już za życia obecnych gimnazjalistów ludzkość będzie eksploatować energie termojądrową.

 

Sylwetka:

Wojciech NawrocikWojciech NAWROCIK jest emerytowanym profesorem fizyki na Wydziale Fizyki UAM. W latach 1987-90 był dyrektorem Instytutu Fizyki i w latach 1993-99 dziekanem Wydziału Fizyki UAM. Dla studentów kierunku fizyka przez wiele lat wykładał mechanikę i wstęp do fizyki fazy skondensowanej. Jego zainteresowania naukowe dotyczą fizyki fazy skondensowanej - zajmuje się badaniami struktury, dynamiki i przejść fazowych w układach molekularnych. Jest autorem ponad 30 publikacji naukowych. W badaniach stosuje głównie metody dielektryczne i rozpraszania neutronów. Przez wiele lat przebywał na stażach w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej (Rosja). Obecnie jest członkiem Rady Naukowej tego instytutu. W roku 2001, w semestrze zimowym, przebywał w charakterze profesora wizytującego w Indiana University of Pennsylvania USA. Współpracował z wieloma uniwersytetami europejskimi. Był odpowiedzialny za wymianę zagraniczną studentów Wydziału Fizyki w ramach programu SOCRATES. Jest członkiem międzynarodowej grupy EUPEN zajmującej się nauczaniem fizyki w Europie. Przewodniczy Krajowemu Komitetowi Organizacyjnemu festiwalu "Nauki Przyrodnicze na Scenie"". W roku 2008 otrzymał nagrodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - "Popularyzator Nauki - 2008". Jest członkiem Rady Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej…

wykład 57

O REAKTORZE TERMOJĄDROWYM

JAK ZBUDOWAĆ SŁOŃCE NA ZIEMI, CZYLI O REAKTORZE TERMOJĄDROWYM ITER

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 58

ziemia

W POSZUKIWANIU DRUGIEJ ZIEMI

prof. dr hab. Maciej Konacki
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 59

Rufin Makarewicz 2

TAJEMNICA DWIĘKÓW MUZYCZNYCH cz. II

prof. dr hab. Rufin Makarewicz
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 60

SYMULACJE KOMPUTEROWE

SYMULACJE KOMPUTEROWE EGZOTYCZNYCH NANOSTRUKTUR POLIMEROWYCH

dr hab. Michał Banaszak
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 61

struktura

WIELKIE I MAŁE KONSTRUKCJE ŚLEPEGO ZEGARMISTRZA

prof. dr hab. Piotr Pierański
Wydział Fizyki, Politechniki Poznańskiej

Więcej…

wykład 62

kaloryfer

CO RÓŻNI SIĘ KOMPUTER OD KALORYFERA? - O ZWIĄZKACH TERMODYNAMIKI Z INFORMATYKĄ

prof. dr hab. Antoni Wójcik
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 63

zycie

ŻYCIE DAŁO ŻYCIE ALE JAK?

prof. dr hab. Jan Barciszewski
PAN w Poznaniu