ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2024

12.12.2007 r.,  godz.10:45 - 12:00

ptaki

żródło: https://wallpapersite.com/

WYKŁAD 43:
W ŚWIECIE MANIPULACJI, REKLAMY I PODSŁUCHÓW CZYLI JAK KOMUNIKUJĄ SIĘ PTAKI

prof. dr hab. Tomasz Osiejuk

Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

logo UAM

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

Śpiew ptaków kojarzy się zwykle z romantyczną przechadzką o zmroku, w trakcie której - w zależności od płci - bądź to wymyślamy niesamowite rzeczy opowiadając je do ucha pięknej dziewczynie, bądź to wsłuchujemy się w niezbyt sensowny, aczkolwiek miły bełkot chłopaka próbującego nas uwieść. Właśnie wtedy w tle śpiewać może sobie jakiś słowik lub kos, a my często nawet nie zdajemy sobie sprawy, iż jego śpiew, choć tak odmienny od naszej mowy ma z grubsza dość podobne funkcje. Z jednej strony może służyć do tego by przyciągnąć atrakcyjną partnerkę do rozrodu, z drugiej zaś może równocześnie odstraszać potencjalnych rywali.

Badanie śpiewu ptaków, nie jest jedynie zajęciem dla "romantycznego naukowca", który z braku ciekawszych tematów wybrał sobie na obiekt badañ marginalne i nieistotne, choć piękne zjawisko biologiczne. śpiew ptaków jest jednym z najciekawszych rodzajów zachowania, którego poznanie umożliwia nam lepsze zrozumienie mechanizmów ewolucji, w tym szczególnie ewolucji człowieka. Dlaczego? Bo śpiew ptaków jest wyjątkowy! śpiew kilku taksonów ptaków (Oscines czyli tzw. ptaki śpiewające, kolibry i papugi, co daje w sumie około połowy z żyjących 10 tys. gatunków) jest przekazywany z pokolenia na pokolenie kulturowo, poprzez naukę, podobnie jak mowa u człowieka.

Ptaki te, podobnie jak człowiek są pod tym względem wyjątkowe, podobne mechanizmy powstały jedynie u waleni i delfinów oraz niektórych nietoperzy, płetwonogich i słoni. Nawet inne, bliskie nam naczelne jak szympansy czy goryle, nie są w stanie nauczyć się skomplikowanych wokalizacji od innych pobratymców. Ptaki, podobnie jak człowiek, często funkcjonują w tzw. sieciach komunikacyjnych, gdzie równocześnie wiele osobników naraz nadaje i odbiera sygnały dźwiękowe. Dopiero niedawno zdano sobie sprawę, że możliwość podsłuchiwania sygnałów w takich sieciach oraz szanse późniejszego "nielegalnego" wykorzystania tych podsłuchanych informacji, stwarza zupełnie nowy ewolucyjny kontekst, w którym dochodziło do powstawania komunikacji. Gdzie jak gdzie, ale w Polsce wiemy, że dziś polityk powinien liczyć się z tym, że jego rozmówca ma włączony dyktafon w kieszeni.

Podobnie jest w świecie ptaków, poszczególne osobniki musza liczyć się z tym, że sygnał nie zawsze musi przyciągnąć pożądanego partnera, czasem może ściągnąć rywala, pasożyta czy drapieżnika. Kolejnym zjawiskiem bliskim i ptakom i ludziom jest to, że komunikacja u nich nie zawsze ma "uczciwy" charakter. Często sygnał ma charakter blefu, oszustwa, poprzez który jedne osobniki wykorzystują naiwność czy niewiedzę innych. Dzięki nowoczesnej elektronice a w szczególności komputerom i oprogramowaniu, zaczynamy właśnie poznawać detale skomplikowanych systemów komunikacji u zwierząt... i jest to naprawdę pasjonujące.

W trakcie wykładu zaprezentuję najbardziej spektakularne odkrycia ostatnich lat dotyczące porozumiewania się zwierząt.

 

Sylwetka:

Tomasz OsiejukTomasz OSIEJUK jest profesorem na Wydziale Biologii UAM, gdzie uzyskał stopieñ naukowy doktora (1998) i doktora habilitowanego (2004). Przebywał na wielu krótko i długoterminowych stażach badawczych,m.in. w SWRS Museum of Natural History (USA), Cornell University (USA), Universite Paris-Sud (Francja), University of Life Science (Norwegia). Jest współzałożycielem Zakładu Ekologii Behawioralnej (2004), w którym założył pierwsze w Polsce, nowoczesne laboratorium bioakustyczne. Prowadzi badania dotyczące komunikacji dźwiękowej ptaków. W ostatnich latach stosuje unikalną metodę tzw. macierzy mikrofonowych do badañ nad ortolanem w Norwegii i derkaczem w Polsce. Dzięki czemu możliwe jest zrozumienie reguł rządzących "językiem" w.w. ptaków. Opublikował ponad 100 publikacji naukowych, zrealizował wiele projektów badawczych krajowych i międzynarodowych na terenie Polski, Norwegii, USA i Francji, jest laureatem stypendium zagranicznego FNP.

WYKŁADY OTWARTE 2007-2008

Więcej…

wykład 43

50 LAT ERY KOSMICZNEJ:

50 LAT ERY KOSMICZNEJ:
OD SPUTNIKA 1 DO ZAŁOGOWEJ MISJII NA MARSA

prof. dr hab. Edwin Wnuk, gen. Mirosław Hermaszewski
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 44

ptaki

W ŚWIECIE MANIPULACJI, REKLAMY I PODSŁUCHÓW CZYLI JAK KOMUNIKUJĄ SIĘ PTAKI

prof. dr hab. Tomasz Osiejuk
Wydział Biologii UAM

Więcej…

wykład 45

RÓWNOLEGŁY KOMPUTER

RÓWNOLEGŁY KOMPUTER Z PECETÓW OSIĄGALNY DLA KAŻDEGO

dr hab. Grzegorz Musiał, dr Lech Dębski
Wydział Fiztki UAM

Więcej…

wykład 46

chemia

O SENSIE I SZTUCE EKSPERYMENTOWANIA

prof. dr hab. Hanna Gulińska
Wydział Chemii UAM

Więcej…

wykład 47

PROMIENIOWANIE JONIZUJĄCE

PROMIENIOWANIE JONIZUJĄCE I RYZYKO Z NIM ZWIĄZANE

prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński
Instytut Fizyki Doświadczalnej, Uniwersytet w Białymstoku

Więcej…

wykład 48

PFIZYKA KOLORÓW

FIZYKA KOLORÓW

prof. dr hab. Ryszard Naskręcki
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 49

lewitacja

UNOSZENIE MAGNETYCZNE

doc. dr hab. Bogdan Idzikowski
Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk