14.01.2004 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://i.stack.imgur.com/BHwXz.jpg
WYKŁAD 17:
O WAMPIRACH, PORFIRYNACH I TERAPII ŚWIATŁEM
prof. dr hab. Ryszard Naskręcki
Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Film:
Streszczenie:
Światło może oddziaływać na ciało człowieka poprzez pewne barwniki (pigmenty) zwane porfirynami. Mówimy wówczas o działaniu fotouczulającym a najbardziej drastycznym tego przykładem jest porfiria - grupa chorób, wywołanych światłem słonecznym. W najbardziej drastycznej postaci ulega deformacji twarz nadając choremu anemiczny, odrażający wygląd. Przejmujący obraz człowieka chorego na porfirię został pokazany w powieści Brama Stokera p.t. Drakula.
Porfiryny mogą znależć jednak zastosowanie w leczeniu. Jeśli do objetej chorobą tkanki (na przykład nowotworowej) wprowadzić porfirynę to można ją za pomocą światła zmobilizować do zniszczenia chorej tkanki. Ważne jest to, że komórki rakowe zostają zniszczone przy niewielkiej szkodzie dla komórek zdrowych. Metodę taką nazywa się terapią fotodynamiczną.
Co to są porfiryny i w jaki sposób światło lasera je aktywuje? Jaki jest mechanizm molekularny fotouczulającego działania różnych substancji i czy można go będzie wykorzystać do leczenia innych chorób?
O tym wszystkim oraz o wielu innych aspektach terapii światłem będziemy mówić na wykładzie.
Sylwetka:
Ryszard NASKRĘCKI, profesor nadzwyczajny UAM, od września 2002 r. prodziekan, a od 2005 roku Dziekan Wydziału Fizyki UAM. Główne zainteresowania naukowe to fotofizyka molekularna i spektroskopia laserowa. W dorobku naukowym monografia książkowa, ponad 30 oryginalnych artykułów naukowych i ponad 50 komunikatów konferencyjnych. W latach 1993 - 2001 odbył kilka staży naukowych w renomowanych ośrodkach we Francji. Aktywny popularyzator nauki - wygłosił ponad 20 wykładów popularnonaukowych dla kilu tysięcy słuchaczy.