ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2023

12.11.2008 r.,  godz.10:45 - 12:00

LHC

żródło: https://9to5google.com/

WYKŁAD 50:
OD ZDERZANIA KULEK DO ZDERZANIA PROTONÓW W WIELKIM ZDERZACZU HADRONÓW (LHC) W CERN-IE W GENEWIE

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik

Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

logo UAM

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

Large Hadron Collider - Wielki Zderzacz Hadronów jest akceleratorem zbudowanym w tunelu o długości 27 km, wydrążonym na głębokości około 100 m pod powierzchnią ziemi na terytorium Francji i Szwajcarii w pobliżu Genewy. W tym akceleratorze zderzać się będą czołowo dwie przeciwbieżne wiązki protonów (w przyszłości także jąder ołowiu). Protony przyspieszane będą kolejno w mniejszych akceleratorach i na koniec wstrzykiwane będą do LHC, gdzie ukształtowane w odpowiednie paczki przez wiele godzin krążyć będą w rurkach, w których ciśnienie jest porównywalne z ciśnieniem panującym w przestrzeni kosmicznej. Za utrzymanie w owych rurkach pędzących z prędkością bliską prędkości światła protonów odpowiedzialne są m.in. nadprzewodzące magnesy pracujące w temperaturze kilku kelwinów. Każdy proton w LHC będzie wykonywał pełen obieg po 27 km okręgu 11 245 razy na sekundę. Należy spodziewać się 600 milionów zderzeń na sekundę w tych miejscach, gdzie przeciwbieżne wiązki przecinają się. W LHC będą się zderzały protony o niespotykanej dotąd w warunkach laboratoryjnych energii. Wyniki tych zderzeń, wielkie liczby nowych cząstek, będą rejestrowane w czterech wielkich detektorach - ALICE, ATLAS, CMS i LHCb usytuowanych w miejscach przecinania się wiązek protonów. Precyzyjna analiza otrzymanych wyników pozwoli fizykom badać nowe zjawiska dotyczące materii, energii, przestrzeni i czasu.

Każdy proton krążący w LHC będzie miał energię koło 7 Teraelktronowoltów (TeV) tj. energię lecącego komara. Energia ta wydaje się niewielka - ale o ile masa komara przewyższa masę protonu! Tak więc energia całego komara skoncentrowana jest na jednym protonie.

Jakie cele stawiane są przed eksperymentami LHC?

  1. Obowiązujący dzisiaj Model Standardowy cząstek elementarnych nie wyjaśnia ¼ródła masy. Teoria przewiduje istnienie pola Higgsa i tzw. cząstki Higgsa odpowiedzialnej za masę cząstek elementarnych. Eksperymenty LHC mają wykazać, czy taka cząstka istnieje.
  2. Eksperymenty LHC mają rozstrzygnąć czy istnieją bardziej masywne cząstki niż dotychczas znane w Modelu Standardowy- tzw. supersymetryczne cząstki.
  3. Eksperymenty mają pomóc wyjaśnić istotę tajemniczej ciemnej masy i ciemnej energii wypełniającej w 95% Wszechświat.
  4. Eksperymenty powinny stworzyć możliwość badania plazmy kwarkowo-gluonowej tj. warunków panujących krótko po Wielkim Wybuchu.
  5. Eksperymenty mają wyjaśnić tajemnice nierównowagi miedzy materia i antymaterią.

Na wykładzie - zapoznanie się z LHC rozpoczniemy od pokazania, za pomocą kulek, co to jest zderzenie sprężyste i niesprężyste i jaki wpływ na ruch ładunku elektrycznego ma pole magnetyczne. Następnie opiszemy akcelerator LHC, podamy zasady jego działania, zasady pracy wielkich detektorów i omówimy oczekiwane rezultaty. Zwrócimy także uwagę na rolę matematyki i informatyki w błyskawicznej obróbce wielkiej ilości danych. Na koniec pokażemy jakich rezultatów spodziewają się fizycy i jak te oczekiwane rezultaty mogą wpłynąć na nasze rozumienie Materii i Wszechświata.

Serdecznie zapraszam na, jak sadzę, ciekawy, ale dość trudny wykład.

Sylwetka:

Wojciech NawrocikWojciech NAWROCIK jest profesorem fizyki na Wydziale Fizyki UAM. W latach 1987-90 był dyrektorem Instytutu Fizyki i w latach 1993-99 dziekanem Wydziału Fizyki UAM. Dla studentów kierunku fizyka wykłada mechanikę i wstęp do fizyki fazy skondensowanej. Pracuje w Zakładzie Kryształów Molekularnych i zajmuje się badaniami struktury, dynamiki i przejść fazowych w układach molekularnych. Jest autorem ponad 30 publikacji naukowych. W badaniach stosuje głównie metody dielektryczne i rozpraszania neutronów. Przez wiele lat przebywał na stażach w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej (Rosja). Współpracuje z wieloma uniwersytetami europejskimi. Jest członkiem międzynarodowej grupy EUPEN zajmującej się nauczaniem fizyki w Europie. Przewodniczy Krajowemu Komitetowi Organizacyjnemu festiwalu "Fizyka na Scenie 3".

WYKŁADY OTWARTE 2008-2009

Więcej…

wykład 50

LHC

OD ZDERZANIA KULEK DO ZDERZANIA PROTONÓW W WIELKIM ZDERZACZU HADRONÓW (LHC) W CERN-IE W GENEWIE

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 51

ZMIANY KLIMATU

GLOBALNE ZMIANY KLIMATU I ICH IMPLIKACJE PRZYRODNICZE

Piotr Tryjanowski
Wydział Biologii UAM

Więcej…

wykład 52

mars

OD LUNETY GALILEUSZA DO WSPÓŁCZESNYCH OBSERWACJI ASTRONOMICZNYCH

prof. dr hab. Edwin Wnuk
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 53

hrel

100-LECIE SKROPLENIA HELU

prof. dr hab. Jan Stankowski, dr hab. Zbigniew Trybuła
dr hab. Wojciech Kempiński
PAN, Zakład Fizyki Niskich Temperatur w Odolanowie, Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 54

kryptologia

NARODZINY KRYPTOLOGII MATEMATYCZNEJ

dr Marek Grajek

Więcej…

wykład 55

TAJEMNICA DWIĘKÓW

TAJEMNICA DWIĘKÓW MUZYCZNYCH

prof. dr hab. Rufin Makarewicz
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 56

echo

ECHO STWORZENIA

prof. dr hab. inż. Henryk Drozdowski
Wydział Fizyki UAM