ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2023

16.01.2002 r.,  godz.10:45 - 12:00

żródło: http://fit.ie/fitnew/wp-content/uploads/2017/04/4

żródło: http://fit.ie/fitnew/wp-content/uploads/2017/04/4.jpg

WYKŁAD 2:
ŚWIAT DŹWIĘKÓW

prof. dr hab. Rufin Makarewicz

Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

logo uam

Film:

Film niedostępny.

 

Streszczenie:

Dźwięk jest falą, to rodzaj zaburzenia które rozchodzi się w jakimś ośrodku. Fala dźwiękowa to fala podłużna, czyli taka w której oscylacje mają kierunek równoległy do kierunku rozchodzenia się fali. Stanowią ją cykliczne zgęszczenie i rozrzedzenia powietrza ( w przypadku fali rozchodzącej się w powietrzu). Takie obszary zagęszczeń i rozrzedzeń rozprzestrzeniają się w powietrzu zgodnie z kierunkiem fali i mają szansę dotrzeć do czyjegoś ucha. W uchu powodują one ruch błony bębenkowej, który z kolei jest przetwarzany przez nasz mózg na określone wrażenia dźwiękowe.

O wrażeniu głośności decyduje ilość padającej energii w jednostce czasu na jednostkę powierzchni. Minimalna wartość natężenia fali akustycznej jakie nasze ucho jest w stanie zarejestrować wynosi ok. 10-12 W/m2. Jeszcze mniejsza jest moc związana z tym natężeniem. Jeśli dźwięk przekroczy natężenie o wartości ok. 1W/m2, to stanie się on wówczas zbyt silny dla naszego ucha i będziemy go odbierać już jako ból. Najczęściej zwykłe dźwięki z którymi się spotykamy na co dzień i które słyszymy, charakteryzują się natężeniem, które zawiera się pomiędzy progiem słyszalności a progiem bólu.

Określanie poziomu natężenia dźwięku - decybele Decybel [dB] = 10 B.

Przykłady poziomów natężenia dźwięku. Szum liści - 10 dB. Rozmowa - od 30 do 60 dB. Orkiestra - od 50 do 70 dB. Silnik odrzutowca - od 120 do 140 dB. Start rakiety - od 150 do 190 dB.

 

Sylwetka:

Rufin MakarewiczRufin MAKAREWICZ jest profesorem fizyki-akustyki na Wydziale Fizyki UAM. Wykłada akustykę fizyczną, akustykę teoretyczną oraz uczy jak minimalizować hałas. (projektowanie ekranów akustycznych, porowatych nawierzchni jezdni, itd.) Obecne zainteresowania naukowe Profesora koncentrują sie wokół fal akustycznych w atmosferze, a w szczególności fal niosących hałas drogowy, kolejowy i lotniczy.
W dorobku ma ponad 60 publikacji i 4 książki. Jest edytorem czasopism naukowych Applied Acoustics i Archives of Acoustics oraz członkiem towarzystw naukowych: Acoustical Society of America, Acoustical Society of Japan, Polish Acoustical Society, Polish Academy of Science, New York Academy of Science. Ostatnio dużo czasu zajmuje mu tworzennie sieci zespołów badawczych w Unii Europejskiej, które zajmują się badaniami hałasu w środowisku. W chwilach wolnych śpiewa i gra na fortepianie standardy jazzowe.

WYKŁADY OTWARTE 2001-2002

Więcej…

wykład 1

żródło: https://wallpaperplay.com/walls/full/8/1/b/13359

TAJEMNICE SPINU

prof. dr hab. Jan Stankowski
Instytut Fizyki Molekularnej PAN

Więcej…

wykład 2

żródło: http://fit.ie/fitnew/wp-content/uploads/2017/04/4

ŚWIAT DŹWIĘKÓW

prof. dr hab. Rufin Makarewicz
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 3

NOWE ŚWIATŁO

NOWE ŚWIATŁO

prof. dr hab. Ryszard Naskręcki
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 4

KRYPTOGRAFIA

KRYPTOGRAFIA KWANTOWA

prof. dr hab. Ryszard Tanaś
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 5

NANOFIZYKA

NANOFIZYKA?

prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 6

TAJEMNICA NEUTRONU

TAJEMNICA NEUTRONU?

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 7

dysk hdd

FIZYKA NOŚNIKÓW INFORMACJI

prof. dr hab. Bogusław Mróz
Wydział Fizyki UAM