12.06.2012 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://spectrum.ieee.org/
WYKŁAD 84:
NANOMATERIA W MEDYCYNIE
dr inż. Maciej Jarzębski
Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Film:
Streszczenie:
Nowoczesna medycyna opiera się zarówno na innowacyjnych rozwiązaniach przętowych i kadrze specjalistów jak i nowych rozwiązaniach w dziedzinie systemów celowanego i kontrolowanego uwalniania leków. Niespotykane dotąd możliwości niesie ze sobą rozwój fizycznych i chemicznych metod analizy i syntezy cząstek w rozmiarach rzędu jednej miliardowej metra czyli nanometrów. W badaniach nad nowymi lekami, coraz częściej zwraca się uwagę na jego "otoczkę", czyli nośnik leku. Opracowanie nowych "pokryć tabletek" skutecznie zwiększy ich efektywność, poprzez skrócenie drogi między punktem wprowadzenia leku a jego miejscem docelowym. Dodatkowo, pozwoli to na zmniejszenie skutków ubocznych terapeutyków. Duże nadzieje pokłada się w nowoczesnych materiałach polimerowych. Okazuje się, że materiał żelowy, zbliżony właściwościami do tego, który nakładamy do głowy by "stabilizować" nasze włosy, może być nośnikiem leków. Przykładem są polimery na bazie poli-(N-izopropyloakryloamidu), które wykazują zdolność do zmiany rozmiaru i kształtu pod wpływem różnicy pH i temperatury.
Słuchacze zostaną zapoznani z najnowszymi trendami wykorzystania nowych cząstek materii w dziedzinie DDS (drug delivery system - systemów dostarczania leków). Poznają również innowacyjne metody analityczne nanocząstek, jakimi dysponuje Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne w Poznaniu, Wydział Fizyki UAM.
Przedstawiona zostanie również niezwykle ważna rola naukowca - fizyka w opracowaniu koncepcji nowatorskich, skutecznych i bezpiecznych leków.
Sylwetka:
Maciej Jarzębski