10.12.2008 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://images.pexels.com/
WYKŁAD 51:
GLOBALNE ZMIANY KLIMATU I ICH IMPLIKACJE PRZYRODNICZE
Piotr Tryjanowski
Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Film:
Streszczenie:
Zagadnienia zmian klimatu budzą coraz większe zainteresowanie zarówno naukowców, jak i opinii publicznej. Dyskutowana jest szeroko intensywność, znaczenie, a przede wszystkim przyczyny tych zmian. Jednymi z najlepiej udokumentowanych związków z klimatem są reakcje gatunków i ekosystemów.
W trakcie wykładu zostaną przedstawione wyniki długoterminowych badań ptaków, płazów i ssaków, oraz zmian zasięgu ekosystemów. Wiele przykładów będzie dotyczyło naszego kraju.
Szczególny nacisk postawiony zostanie na fenologię - naukę zajmująca się opisem i zrozumieniem sezonowości w życiu roślin i zwierząt.
Ponadto pokazane zostaną zmiany zimowisk i tras migracji ptaków, ale też czynników chorobotwórczych, wywołanych zmianami klimatu. Przedyskutowane zostaną pewne konsekwencje jakie wynikają dla organizmów żywych, ale też dla człowiek i jego gospodarki. Wykład będzie bogato ilustrowany.
Sylwetka:
Piotr Tryjanowski jest profesorem Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Zakład Ekologii Behawioralnej, Instytut Biologii Środowiska). Specjalizuje się w ekologii behawioralnej i ekologii ewolucyjnej. Jest członkiem rad redakcyjnych polskich i zagranicznych czasopism naukowych, współautorem 5 książek i ponad 120 artykułów naukowych, publikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach międzynarodowych. Kierował licznymi projektami badawczymi; odbył staże zagraniczne w Izraelu, Czechach i Wielkiej Brytanii. Prof. Tryjanowski w swojej pracy głównie interesuje się zachowaniem ptaków, reakcjami zwierząt na zmiany klimatyczne oraz dynamiką populacji ptaków w czasie i przestrzeni.