8.05.2002 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://bigthink-img.rbl.ms/simage/https%3A%2F%2Fassets.rbl.ms%2F18599473%2F980x.jpg/2000%2C2000/gWL5aHJqpYLPrXnT/img.jpg
WYKŁAD 5:
NANOFIZYKA?
prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz
Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Film:
Film niedostępny. |
Streszczenie:
Zasadniczo w nano-fizyce mamy do czynienia z różnymi właściwościami i zachowaniem materii, której wymiary cząstek są zredukowane do nanoskali.
Historia rozwoju nanotechnologii sięga lat 50. XX w., a za symboliczny moment jej narodzin uważa się wygłoszenie wykładu pt. „There is plenty of room at the bottom” przez amerykańskiego naukowca, Noblistę w dziedzinie fizyki Richarda Feynmana. Tytuł tego wykładu odnosił się bezpośrednio do szerokiego spektrum możliwości poznawczych w świecie mikroskopowym, czyli u podstaw budowy materii. W kolejnych latach rozwój nowoczesnych technik otrzymywania obiektów w skali nanometrycznej oraz metod ich charakteryzacji przyczynił się do urzeczywistnienia futurystycznych wizji Richarda Feynmana dotyczących badań obiektów w skali atomowej i zastosowania ich w miniaturyzacji urządzeń.
Sylwetka:
Zbigniew JACYNA-ONYSZKIEWICZ jest profesorem fizyki na Wydziale Fizyki UAM, kierownikiem Zakładu Fizyki Kwantowej. Jest specjalistą w dziedzinie fizyka teoretyczej, fizyki kwantowej i teorii magnetyzmu.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem internetowym http://www.staff.amu.edu.pl/~zfkwant/onys.html.