10.01.2025 r., godz.10:30 - 12:00
WYKŁAD 152 (styczniowy w edycji XXII):
NAWIGACJA ASTRONOMICZNA I SATELITARNA
prof. dr hab. Tadeusz Jopek
Wydział Fizyki UAM
Streszczenie:
Przedstawiono klasyczny astronomiczny sposób ustalania położenia na powierzchni Ziemi, a także współczesny za pomocą systemów satelitarnych np. w GPS.
W nawigacji klasycznej astronomiczne obserwacje ciał niebieskich, łącznie z rejestracją momentu czasu, umożliwiają obliczenie położenie obiektu na powierzchni lądu i oceanu.
W nawigacji satelitarnej rolę gwiazd pełnią dedykowane do tego celu sztuczne satelity Ziemi.
W przeszłości umiejętność nawigowania umożliwiała sprawne podróżowanie po powierzchni Ziemi i miała decydujące znaczenie dla morskiej żeglugi. Nawigacja satelitarna, dzięki automatyzacji procesu obserwacyjnego oraz związanych z nim obliczeń, a zwłaszcza ze względu na jej niebywałą precyzję, ma znacznie więcej zastosowań. Niektóre z nich w zwięzły sposób zostaną omówione podczas wykładu.
Sylwetka: Tadeusz Jopek – astronom, emerytowany profesor Wydziału Fizyki UAM. Urodził się w Lesznie w Wielkopolsce, od szkoły średniej (Technikum Energetyczne) związany z Poznaniem. Studiował fizykę i astronomię na UAM, po studiach zatrudniony w Obserwatorium Astronomicznym tej uczelni. Specjalizuje się w badaniach małych ciał Układu Słonecznego takich jak meteoroidy, komety i małe planety. Mała planeta o numerze 24441 została nazwana jego nazwiskiem (24441 Jopek). Żonaty, ma dwie córki. Od 25 lat przyjaźni się z osobami z niesprawnością umysłową ze wspólnot Wiara i Światło oraz L'Arche. Przy akompaniamencie gitary śpiewa z nimi powszechnie lubiane piosenki: ludowe, harcerskie, ogniskowe oraz inne wspaniałe utwory, polskie i nie tylko.