9.02.2024 r., godz.10:30 - 12:00
WYKŁAD 148 (lutowy w edycji XXI):
CZĄSTECZKI I PROMIENIOWANIE - FASCYNUJĄCA SYMBIOZA CHEMII I FIZYKI
dr M. Gierszewski
Wydział Fizyki UAM
Streszczenie:
Chemia i fizyka to nauki ścisłe, które wzajemnie się przenikają. Substancje i materiały otrzymane na drodze syntezy chemicznej są następnie poddawane badaniom fizyko-chemicznym, by finalnie często znaleźć zastosowanie praktyczne.
Absorpcja i emisja to podstawowe procesy związane z oddziaływaniem promieniowania elektromagnetycznego z materią. Efektem oddziaływania cząsteczek z promieniowaniem ultrafioletowym (UV) oraz widzialnym (VIS) jest utworzenie (bądź dezaktywacja) wzbudzonych stanów elektronowych.
Podczas wykładu zostanie omówione zjawisko absorpcji i emisji promieniowania. Rozpoczynając od podstawowych praw i reguł, które rządzą absorpcją i emisją promieniowania oraz używanymi technikami badawczymi, w dalszej kolejności zostaną przedstawione wybrane zagadnienia praktyczne, w tym medyczne (generowanie reaktywnego tlenu singletowego), fotowoltaiczne (zasada działania ogniwa słonecznego, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. fotoogniw barwnikowych). Zobaczymy, jak z prostych elementów można stworzyć prototypowe ogniwo słoneczne. Przekonamy się również, że zjawisko absorpcji i emisji promieniowania ma fundamentalne znaczenie w świecie roślin.
Sylwetka:
Doktor nauk chemicznych, adiunkt w Zakładzie Elektroniki Kwantowej (Wydział Fizyki UAM). Jest współautorem publikacji naukowych w recenzowanych, anglojęzycznych czasopismach z zakresu fotofizyki, spektroskopii UV-VIS oraz fotowoltaiki. Od kilku lat zajmuje się popularyzowaniem zagadnień naukowych z pogranicza chemii i fizyki wraz z ich praktycznym wykorzystaniem. W tym obszarze realizował projekt o charakterze dydaktyczno-popularyzatorskim dla uczniów szkół średnich "Ogniwa słoneczne sensybilizowane barwnikami, jako alternatywa dla klasycznych ogniw słonecznych" w ramach programu "Odkrycia z UAM - UAM dla najlepszych".