ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2023

13.12.2006 r.,  godz.10:45 - 12:00

Geoportal

żródło: https://www.geoportal.gov.pl/

WYKŁAD 37:
Geoportal.gov.pl - ELEKTRONICZNA BRAMA DO ZASOBÓW GEODEZYJNYCH

prof. dr hab. Witold Hołubowicz

Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

logo UAM

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

Proces informatyzacji dotyczy coraz większej liczby dziedzin naszego życia. Jednym z obszarów, w którym widać go najbardziej jest sfera map cyfrowych - fachowo nazywanych Państwowym Zasobem Geodezyjno-Kartograficznym. Obszar zastosowań map cyfrowych jest ogromny - od inwestycji budowlanych i komunalnych (sieci wodociągowe, energetyczne, telekomunikacyjne itp.) przez służby mundurowe (policja, wojsko), sztaby kryzysowe, służby transportu naziemnego, wodnego i powietrznego itd.

Zespół naukowców z Zakładu Informatyki Stosowanej UAM uczestniczy w realizowanym obecnie w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii w Warszawie projekcie dotyczącym wdrażania tzw. Geoportalu - czyli "elektronicznej bramy" do zasobów geodezyjnych i kartograficznych w Polsce. Jest to jeden z największych projektów realizowanych w ostatnich latach w Polsce w ramach tworzenia tzw. Elektronicznej Administracji i budowania Społeczeństwa Opartego na Wiedzy i jest współfinansowany przez Unię Europejską. Projekt "Geoportal" ma na celu umożliwienie szerokiego oferowania - poprzez dedykowany serwis internetowy - usług publicznych opartych o dane katastralne, geoprzestrzenne, geodezyjne i topograficzne (które obecnie są gromadzone, przetwarzane i udostępniane obywatelom głównie w sposób tradycyjny). Jego zakres obejmuje m.in.: wykonanie i wdrożenie portalu internetowego umożliwiającego odpłatny publiczny dostęp do ww. usług, wykonanie i wdrożenie Centralnej Składnicy Danych, będącej kompleksowym archiwum danych geoprzestrzennych, wykonanie i obsługę Certyfikowanego Centrum Infrastruktury Klucza Publicznego (umożliwiającego stosowanie tzw. "podpisu elektronicznego" oraz zdalną realizacje usług) i in. W wyniku realizacji projektu powinno zwiększyć się bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami, a także poprawić jakość planowania przestrzennego i sprawność procesów inwestycyjnych. Ponadto, pozwoli to Polsce dostosować się do wymogów obowiązujących w tym zakresie wszystkie państwa członkowskie UE. Projekt łączy w sobie wiele rozmaitych zagadnień teleinformatycznych i organizacyjnych, np. integrację wielu istniejących na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim systemów informatycznych w ramach jednej elektronicznej platformy wymiany informacji, wdrożenie Infrastruktury Klucza Publicznego, stworzenie bezpiecznego i przyjaznego dla użytkownika portalu internetowego będącego interfejsem do usług e-government. Jednym z celów projektu jest włączenie Polski w unijne struktury wymiany danych geoprzestrzennych.

 

Sylwetka:

HołubowiczWitold HOŁUBOWICZ jest profesorem na Wydziale Fizyki UAM. Witold Hołubowicz jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej (1981). W latach 1981-1991 był pracownikiem naukowym Politechniki Poznańskiej, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora (1986) oraz doktora habilitowanego (1993). W latach 1987-89 przebywał jako visiting professor na Politechnice w Nowym Jorku. ,br/> W latach 1992-1996 był profesorem w nowoutworzonej francusko-polskiej uczelni technicznej w Poznaniu, a następnie w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Od 2003 roku jest profesorem na Wydziale Fizyki UAM, gdzie kieruje pracami Zakładu Informatyki Stosowanej. Jest autorem 4 książek na temat telefonii komórkowej oraz ponad 100 publikacji naukowych z zakresu telekomunikacji i teleinformatyki. Uczestniczył w ponad 20 projektach międzynarodowych, w większości finansowanych przez Unię Europejską, a także w licznych projektach krajowych. Kieruje pracami zespołu konsultingowego w obszarze informatyki i telekomunikacji.

Więcej…

wykład 36

FIZYKA W OGRODZIE

FIZYKA W OGRODZIE

prof. dr hab. Piotr Pierański
Wydział Fizyki, Politechniki Poznańskiej

Więcej…

wykład 37

Geoportal

Geoportal.gov.pl - ELEKTRONICZNA BRAMA DO ZASOBÓW GEODEZYJNYCH

prof. dr hab. Witold Hołubowicz
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 38

bomba jadrowa

JAK ZBUDOWAĆ BOMBĘ JĄDROWĄ?

prof. dr hab. Tadeusz Hilczer
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 39

temp

ŚWIAT NISKICH TEMPERATUR

prof. dr hab. Jan Stankowski
PAN

Więcej…

wykład 40

SYMETRIA

W POSZUKIWANIU UTRACONEJ SYMETRII

prof. dr hab. Antoni Wójcik
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 41

NANOTECHNOLOGIA

NANOWIEDZA I NANOTECHNOLOGIA - MODA CZY SZANSA NA ROZWÓJ?

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 42

INFORMATYKA W ASTRONOMII

INFORMATYKA W ASTRONOMII

prof. dr hab. Edwin Wnuk, dr Tomasz Kwiatkowski
Wydział Fizyki UAM