ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2023

19.05.2004 r.,  godz.10:45 - 12:00

uv

żródło: http://www.gasesforlife.de/gases4life/_media/images/_title/uv-lampen_1200x699px.jpg

WYKŁAD 21:
PROMIENIOWANIE UV A CZŁOWIEK I ŚRODOWISKO

prof. dr hab. Lidia Latanowicz

Uniwersytet Zielonogórski

uzlogo

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

Promieniowanie ultrafioletowe stanowi 1% promieniowania elektromagnetycznego które dociera do Ziemi ze Słońca. Gdyby nie było warstwy ozonowej w stratosferze, na wysokości około 30 - 50 km, promieniowanie to w znacznie większym stopniu docierałoby do Ziemi. Wiemy, że zmniejszenie grubości warstwy ozonowej o kilka procent spędza sen z oczu ekologom zatroskanym o losy Ziemi.

Ultrafiolet jest również wytwarzany sztucznie w lampach np. rtęciowych czy łuku elektrycznym którym spawacz spawa metale. Ludziom kojarzy się przede wszystkim z plażą i opalaniem. W 1912 roku A. Ciamcian opublikował w czasopiśmie Science artykuł w którym zwrócił uwagę przemysłu amerykańskiego na duże możliwości zastosowania reakcji fotopolimeryzacji zachodzące pod wpływem UV. Największym osiągnięciem przemysłu było znalezienie przez Japończyków w latach sześćdziesiątych najkrótszej drogi do otrzymywania nylonu.

Dzisiejsze przemysłowe zastosowania promieniowania ultrafioletowego są ogromne. Pierwsze dane dotyczące działania promieniowania ultrafioletowego na żywe organizmy pochodzą z roku 1877, kiedy to uczeni zauważyli ze wywołuje ono inaktywacje bakterii. Ultrafiolet jest jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych. Dzisiaj używa się go zarówno do dezynfekcji sal operacyjnych jak również do dezynfekcji transportu owoców. Za zjawisko zwane smogiem fotochemicznym obserwowane w silnie nasłonecznionych i uprzemysłowionych miastach jak np. Los Angeles jest odpowiedzialne promieniowanie ultrafioletowe.

Aby zrozumieć czy UV w środowisku człowieka wrogiem, czy dobroczyńcą, czy jest niezbędne do życia czy szkodliwe postarajmy się zrozumieć:

1) jak zbudowany jest świat atomów i cząstek,

2) czym jest promieniowanie ultrafioletowe i jakie są jego własności,

3) przyjrzyjmy się prawom absorpcji promieniowania elektromagnetycznego i co oznacza sam fakt absorpcji tego promieniowania.

Poznanie mechanizmów oddziaływania promieniowania ultrafioletowego z materia ożywiona jak i nieożywioną wydaje się fascynującą i ważną wiedzą.

 

Sylwetka:

Lidia LatanowiczLidia LATANOWICZ jest fizykiem, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przedmiotem jej zainteresowań naukowych są badania struktury i dynamiki molekularnej fazy skondensowanej z wykorzystaniem nowoczesnych metod magnetycznego rezonansu jądrowego. Jest autorem i współautorem 37 prac w czasopismach w języku angielskim (w tym 23 prace w czasopismach filadelfijskich) oraz 30 prac w języku polskim. Jej prace maja ponad 100 cytowań wg. Science Citation Index. Odbywała staże naukowe przez dwa lata w University of Florida, Gainesville, USA, oraz przez pół roku w Freie Univlata w University of Florida, Gainesville, USA, oraz przez pół roku w Freie Universität Berlin, Niemcy. Czterokrotnie była wizytującym profesorem w University of South Africa, Pretoria, RPA.

Więcej…

wykład 15

ENERGIA

ENERGIA - WYZWANIE XXI WIEKU

prof. dr hab. Andrzej Hrynkiewicz
Uniwersytet Jagieloński

Więcej…

wykład 16

nmr

TAJEMNICE JĄDROWEGO REZONANSU MAGNETYCZNEGO

prof. dr hab. Stefan Jurga
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 17

O WAMPIRACH, PORFIRYNACH I TERAPII ŚWIATŁEM

O WAMPIRACH, PORFIRYNACH I TERAPII ŚWIATŁEM

prof. dr hab. Ryszard Naskręcki
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 18

DRGANIA I FALE

DRGANIA I FALE cz.2

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 19

GWIAZDY

CZYM GWIAZDY PRZYPOMINAJĄ STRUNY GITARY

prof. dr hab. Aleksander Schwarzenberg-Czerny
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 20

SPLĄTANE KUBITY

SPLĄTANE KUBITY CZYLI RZECZ O INFORMATYCE KWANTOWEJ

prof. dr hab. Ryszard Tanaś
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 21

uv

PROMIENIOWANIE UV A CZŁOWIEK I ŚRODOWISKO

prof. dr hab. Lidia Latanowicz
Uniwersytet Zielonogórski