wykłady top baner

15.01.2020 r.,  godz.10:45 - 12:00

laserfot:I Marek Nowak

WYKŁAD 130 (4 w edycji XIX):
STRUMIENIE ŚWIATŁA LUB MATERII TO FALE CZY CZĄSTKI?

prof. UAM dr hab. Grzegorz Musiał

Wydział Fizyki UAM

logo UAM

Streszczenie:

Słuchacz prześledzi przebieg i wyniki doświadczeń ukazujących zachowanie się fal na wodzie i falową naturę światła, przede wszystkim zjawiska ugięcia i interferencji. Następnie zobaczy efekt fotoelektryczny zewnętrzny demonstrujący korpuskularną naturę światła. Potem zaobserwuje zachowanie się ciał w niskich temperaturach, jak zmienia się opór elektryczny ciał i będzie mógł zrozumieć, dlaczego niektóre substancje stają się nadprzewodzące. To będzie wymagało odpowiedzi na pytanie, czy tylko światło, strumień fotonów ulega ugięciu, czy też dotyczy to strumieni cząstek materii? By pojąć radykalizm wniosków z tych odpowiedzi słuchacz zerknie do mechaniki kwantowej i będzie mógł zrozumieć dualizm korpuskularno-falowy nie tylko światła, ale też materii.

Sylwetka:

GrzegorzGrzegorz MUSIAŁ jest profesorem nadzwyczajnym w Zakładzie Fizyki Komputerowej Wydziału Fizyki UAM. Wraz z trójką swoich doktorantów obecnie prowadzi badania naukowe klasycznych i kwantowych układów magnetycznych za pomocą eksperymentów komputerowych o dużej skali. Mające fascynujące perspektywy zastosowań magnetyki molekularne jego zespół bada wspólnie z 24 ośrodkami europejskimi z 10 krajów w obrębie konsorcjum Europejski Instytut Magnetyzmu Molekularnego we włoskiej Florencji. Przez kilkanaście lat był pełnomocnikiem dziekana ds. popularyzacji. Jest autorem lub współautorem 66 prac opublikowanych w czasopismach naukowych, głównie o zasięgu międzynarodowym, 5 pozycji książkowych oraz 90 wystąpień na konferencjach i w instytucjach naukowych.

Jak dojadę