wykłady top baner

11.12.2019 r.,  godz.10:45 - 12:00

AKUSTYKA KONCERTU
fot:Image by StockSnap from Pixabay

WYKŁAD 129 (3 w edycji XIX):
AKUSTYKA KONCERTU ROCKOWEGO

prof. dr hab. Rufin Makarewicz

Wydział Fizyki UAM

Streszczenie:

Koncert rockowy to generacja fal akustycznych przez instrumenty muzyczne oraz propagacja fal w powietrzu. Oba te zjawiska decydują o percepcji, czyli wrażeniu muzycznym. M.in. wysokie składowe są mocno tłumione przez chaotyczne ruchy molekuł azotu, tlenu i innych gazów, co prowadzi do dominacji basów. Na skutek refrakcji, w dużych odległościach mogą powstać strefy całkowitej ciszy.

Sylwetka:

Rufin MAKAREWICZ zajmuje się falami, które niosą hałas lotniczy, drogowy, oraz hałas turbin wiatrowych. Jest autorem 5 podręczników, ponad 100 prac naukowych. w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz kilku opracowań technicznych. Pracuje na Wydziale Fizyki UAM , ale prowadził również wykłady i badania naukowe w USA, Niemczech, Japonii, Danii oraz Szwecji. Śpiewa i gra na fortepianie standardy muzyki rozrywkowej. Twierdzi, że jego największym osiągnięciem było prowadzenie 100 par studentów w polonezie z figurami.

Jak dojadę