wykłady top baner

16.10.2019 r.,  godz.10:45 - 12:00

RUCH OBROTOWYfot:https://en.wikipedia.org/wiki/Galaxy_rotation_curve#/media/File:Comparison_of_rotating_disc_galaxies_in_the_distant_Universe_and_the_present_day.jpg

WYKŁAD 127 (1 w edycji XIX):
RUCH OBROTOWY NA ZIEMI I W KOSMOSIE

prof. dr hab. Wojciech Nawrocik

Wydział Fizyki UAM

logo UAM

Streszczenie:

Przedstawione zostaną prawa rządzące ruchem obrotowym w ziemskich laboratoriach, zaprezentowane zostaną demonstracje ilustrujące te prawa. Następnie podane będą przykłady ruchu obrotowego układu ciał niebieskich prowadzące do takich dramatycznych wydarzeń jak na przykład zderzenie dwóch gwiazd neutronowych zarejesrtowane na Ziemi po raz pierwszy w roku 2017. Dla uczniów liceum, będą pokazy.

Sylwetka:

Wojciech NawrocikWojciech NAWROCIK jest profesorem emerytowanym na Wydziale Fizyki UAM. Specjalizuje się w badaniach własności ciał stałych głownie metodami rozpraszania neutronów. Pełnił funkcję dyrektora Instytutu Fizyki oraz pierwszego dziekana Wydziału Fizyki UAM. Reprezentował UAM i Wydział Fizyki w wielu gremiach kierujących nauką w Polsce. Od wielu lat współpracuje ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych w Dubnej i obecnie jest członkiem Rady Naukowej tego instytutu. Prof. Nawrocik jest także aktywnym popularyzatorem fizyki w Polsce i Europie. Przewodniczył 8 edycjom ogólnopolskich festiwali edukacyjnych, a w 2013 był współorganizatorem 8. europejskiej edycji tego festiwalu „Science on Stage”, który odbył się w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą. Jest honorowym przewodniczącym klubu demonstratorów fizyki zrzeszającego demonstratorów ze wszystkich polskich wyższych uczelni.

Jak dojadę